Pondělí, 20 května, 2024
DomůSportOstatní sportyTadej Pogačar ovládl na Giro d’Italia časovku a po 7. etapě značně...

Tadej Pogačar ovládl na Giro d’Italia časovku a po 7. etapě značně navýšil svůj náskok v celkovém pořadí

Slovinský cyklista Tadej Pogačar slaví na Giro d’Italia 2. etapový triumf. Tentokrát triumfoval v první ze dvou časovek, které má letošní Giro ve svém programu. Dominoval zejména v kopcovité pasáži, ve které zlikvidoval více než 40 vteřinové manko na doposud vedoucího časovkářského specialistu Filippa Gannu z Itálie.

Ganna na Pogačara nestačil

Páteční více než 40km časovka měla především tři favority. Jedním z nich byl specialista na tyto etapy Filippo Ganna z Itálie. Dalším byl vedoucí muž průběžného pořadí Tadej Pogačar, jelikož etapa nebyla vyloženě po rovině, ale v poslední pasáži měla strmé stoupání. Třetím do party byl druhý muž celkového pořadí Gerraint Thomas.

Na úvodních rovinatých 34 km jednoznačně dominoval Filippo Ganna, který měl po tomto úseku náskok 47 sekund na Tadeje Pogačara. Ovšem náskok dosud vedoucího Itala se rozplynul v posledním úseku, který měl přes 6 km a jeho úvodní kilometr měl i více než 12procentní sklon. To byla doslova voda na mlýn pro Pogačara.

V tomto stoupání naprosto dominoval a v posledních 6 km dokázal najet na Itala více než 1 minutu. Výsledkem toho bylo vítězství v etapě o 17 sekund právě před Gannou. Ital, který startoval zhruba dvě hodiny před Pogačarem, tak do poslední chvíle čekal, zda v etapě uspěje.

Pogačarovo vystoupení mimochodem připomnělo časovku z Tour de France z roku 2022, kdy v předposlední etapě podobným výkonem vysvlékl ze žlutého dresu doposud vedoucího Primože Rogliče a poprvé slavil vítězství na „staré dámě“.

Druhý muž v pořadí Gerraint Thomas dojel v časovce až na 10. příčce a v celkovém pořadí se propadl na 3. pozici se ztrátou 2 minut a 46 vteřin. Český cyklista Jan Hirt obsadil 37. místo. Jedná se o jeho druhý nejlepší výkon v této jeho neoblíbené disciplíně na Grand Tour.

Do cíle dojel se ztrátou více než 3 minut na Slovince a v celkové klasifikaci se propadl z 8. příčky na současnou 13. pozici, kde nyní na Pogačara ztrácí skoro 5 a půl minuty. O poznání lépe časovku absolvoval Josef Černý, jenž dojel na 27. příčce.

Giro d´Italia – 7. etapa (časovka na 40,6 km)

1. Tadej Pogačar (Sloi./UAE Emirates) 51:44 2. Filippo Ganna (It./Ineso) -17 3. Magnus Sheffield (USA/Ineos) -49 4. Thymen Arensman (Niz./Ineos) -1:005 . Maximilian Schachmann (Něm./Bora) -1:0527. Josef Černý – 3:06 37. Jan Hirt -4:09

Průběžné pořadí

1. Tadej Pogačar 24:12:362. Daniel Felippe Martínez -2:363. Gerraint Thomas -2:4613. Hirt -5:22155. Černý -1:11:08

Zdroj: CyclingNews, Giro d´Italia